4_1_header

Čo znamená “tichý reflux”?

Existuje naozaj reflux bez typických príznakov? Áno, existuje a nemusí byť taký neškodný, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ľudia, ktorí majú tichý reflux, nepociťujú typické príznaky refluxu, ako je pálenie záhy alebo kyslú regurgitáciu. V dôsledku toho môže ich stav často zostať dlhú dobu neodhalený, čo môže byť nebezpečné.

4_1_image_1

Čo je tichý reflux?

Pri tichom refluxe, ktorý je známy aj ako laryngofaryngeálny reflux, sa vracia žalúdočná šťava cez pažerák až do hrdla, kde spôsobuje problémy. Žalúdočná kyselina v žalúdočnej šťave dráždi a spôsobuje zápal citlivej sliznice dýchacích ciest. Enzým nachádzajúci sa v žalúdočnej šťave nazývaný pepsín sa tým tiež dostáva do hrdla a môže sa hromadiť v sliznici. Tam zostáva stabilný v neutrálnom prostredí, pokiaľ nie je stimulovaný kyselinou, napríklad pri kontakte s kyslými potravinami. Potom dráždi sliznicu podnebia tým, že rozkladá bielkoviny vlastného telesného tkaniva namiesto bielkovín nachádzajúcich sa v polotrávenej potrave.

4_1_image_2

Ako rozpoznáte tichý reflux
Netypické príznaky

Rozdiel medzi tichým a "klasickým" refluxom spočíva v tom, že ľudia, ktorí majú tichý reflux, nepociťujú typické príznaky refluxného ochorenia, ako je pálenie záhy. Namiesto toho pociťujú napríklad chrapot, kašeľ, hlieny v hrdle, bolesť hrdla alebo ťažkosti s prehĺtaním, poškodenie zubov alebo pocit, že si musia neustále odkašlať, alebo majú "hrču v hrdle". Príznakom tichého refluxu môže byť aj častá nádcha. Ak žalúdočná šťava prechádza z hrtana do priedušnice môže spôsobiť sťažené dýchanie. Niektoré príznaky sú nápadnejšie ráno, pretože reflux sa zhoršuje nočným ležaním. Vodorovná poloha uľahčuje spätný tok žalúdočnej kyseliny do pažeráka.

4_1_image_3

Ako môže byť tichý reflux nebezpečný?
Riziko neodhaleného stavu

Ak sa neobjavia žiadne typické príznaky spojené so žalúdočnými ťažkosťami, lekára ani pacienta pravdepodobne nenapadne, že sa môže jednať o ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou. Ale aj tichý reflux môže mať dlhodobé následky. Ak sa tichý reflux neodhalí a nelieči sa, môže kyslý obsah žalúdka časom spôsobiť poškodenie slizníc. V dôsledku toho sa môžu ťažkosti zhoršovať a postupne sa môže vyvinúť až ochorenie. Následkom dlhodobého tichého refluxu môžu byť vredy alebo iné zmeny na sliznici, ako napríklad zjazvenie, či dokonca až rakovina hrtana, rovnako ako chronický kašeľ alebo astmatické záchvaty. Tieto dlhotrvajúce a opakujúce sa ťažkosti sú adekvátne dôvody na návštevu lekára.

Čo robiť, ak máte tichý reflux?

Prevencia a liečba

Ak sa žalúdočná tekutina dlhodobo a nepozorovane vracia späť do pažeráka, môže to spôsobiť nielen ťažkosti, ako je chrapot a bolesť hrdla: tichý reflux môže viesť tiež k chronickým ochoreniam. Ak trpíte tichým refluxom, existujú rôzne možnosti ako tomuto problému predchádzať a ako zmierniť vaše ťažkosti.

4_1_teaser1

Predchádzať tichému refluxu pomáha strava s nízkym obsahom bielkovín, s obmädzeným množstvom mäsa a mliečnych výrovkov, rovnako vhodné je vyhýbať sa aj sladkým jedlám.Tým sa zabráni stimulácii pepsínov v podnebí a pažeráku a následnému dráždeniu slizníc.

Viac informácií o pálení záhy zo stravy

4_1_teaser2

V prípadoch tichého refluxu lekári odporúčajú piť len vodu s hodnotou pH v rozmedzí 8 a 9,5, pre obnovenie acidobázickej rovnováhy v tele.

Viac informácií o domácich prostriedkoch pri pálení záhy

2_3_teaser4

Potraviny, ktoré sú vhodné ako prevencia pri pálení záhy, a ktorým sa naopak treba vyhýbať.

Viac informácií

2_0_teaser5

Domáce prostriedky môžu často zmierniť vaše ťažkosti, preto sme vytvorili prehľad tradičných pomocníkov:

Viac informácií

Reloxan krabicka 1

Všetko, čo potrebujete vedieť o Reloxan® žuvacích tabletách - od mechanizmu účinku, cez ich prírodné zložky, ktoré obsahuje až po výhody, ktoré ponúkajú.

Viac informácií