banner palenie zahy tehotenstvo

Pálenie záhy v tehotenstve

Pochopenie a prevencia ťažkostí

Ste tehotná a páli vás záha? Bohužiaľ, nie je to zriedkavý jav. Takmer polovica budúcich mamičiek sa stretne s refluxom, najmä v poslednom trimestri tehotenstva. Prečítajte si viac informácií o tom, prečo je pálenie záhy v tehotenstve také časté, a čo s tým môžete urobiť.

2_5_image_1

Prečo tehotné ženy pálí záha?
Vplyv rastúcej maternice

Existuje jednoduchý dôvod, prečo sa u tehotných žien často objavuje kyslá regurgitácia alebo pálenie záhy: môže za to dieťa. V priebehu štyridsaťtýždňového tehotenstva dieťa vyrastie z veľkosti malého hrášku na 50-centimetrové dieťa, a to znamená, že dieťa potrebuje väčší priestor. Ku koncu tehotenstva má žalúdok tehotnej ženy asi len polovicu svojej pôvodnej kapacity. Navyše naň tlačí telo dieťaťa a jeho pohyby. To všetko uľahčuje spätný tok polonatrávenej potravy zo žalúdka do pažeráka, najmä keď je žalúdok plný. Zložky žalúdočnej šťavy (medzi ktoré patrí kyselina chlorovodíková) dráždia citlivé tkanivo sliznice pažeráka. Výsledok? Pálenie záhy a kyslé grganie.

Vedeli ste?

Žalúdok denne vyprodukuje tri až štyri litre žalúdočnej šťavy.

2_5_image_2

Aký vplyv majú hormnóny na pálenie záhy?
Hormonálne zmeny sú vinníkom

Tehotenstvo vedie u budúcich mamičiek k mnohým zmenám, medzi ktoré patria aj hormonálne zmeny. V období tehotenstva sa v tele budúcich mamičiek tvorí viac progesterónu, hormónu, ktorý spôsobuje, že svaly a šľachy sa stávajú mäkšími a pružnejšími. To neskôr uľahčí pôrod a prechod dieťaťa pôrodnými cestami. Tehotenské hormóny však ovplyvňujú aj zvierač, ktorý uzatvára pažerák od žalúdka. Aj ten sa stáva pružnejším a už nefunguje tak spoľahlivo. Vtedy už nič nebráni tomu, aby sa obsah žalúdka vracal späť smerom nahor do pažeráka – a to aj vtedy keď naň rastúce dieťa práve netlačí.

 

2_5_image_3

Ako dlho trvá pálenie záhy?
Frekvencia a dĺžka trvania

Na otázku, kedy sa môže pálenie záhy vyskytnúť počas tehotenstva, existuje mnoho odpovedí. Niektoré ženy pociťujú pálenie záhy počas celého tehotenstva, zatiaľ čo iné majú tieto problémy až ku koncu tehotenstva. Nezáleží však na tom, či pálenie záhy pociťujete od samého začiatku alebo až na konci tehotenstva. Dobrou správou pre nastávajúce mamičky, ktoré páli záha je, že príznaky po pôrode zvyčajne rýchlo ustúpia. Po narodení dieťaťa máte v bruchu opäť dostatok miesta a hladiny hormónov sa postupne stabilizujú. Ak však pálenie záhy pretrváva, môže byť spôsobené inými príčinami, na ktoré by ste sa mali zamerať.

Ako predchádzať páleniu záhy?

Tipy pre tehotenstvo

Tehotenstvo je obdobím mnohých zmien - fyzických aj psychických. Tieto zmeny môžu spôsobiť pálenie záhy. Napriek tomu existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa vyhli týmto nepríjemným ťažkostiam, aj keď ste tehotná. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť účinne predchádzať páleniu záhy v tehotenstve:

 

Najlepšie je vyhýbať sa veľmi mastným a koreneným jedlám.  Neodporúča sa ani konzumácia iných potravín, ktoré môžu spôsobovať plynatosť, ako sú fazuľa alebo kapusta. Naopak chlieb, sucháre a ovsené vločky absorbujú žalúdočnú kyselinu a poskytujú úľavu.

Viac informácií o “Potravinách a pálení záhy"

Páleniu záhy počas tehotenstva môžete predchádzať tak, že budete jesť päť menších jedál denne namiesto troch väčších. Ak váš žalúdok nie je taký plný, má viac priestoru na to, aby sa v prípade kopnutia bábätkom mal kde posunúť.

Uistite sa, že vaše oblečenie nezvyšuje tlak na brucho. Malo by byť voľné a hlavne dostatočne elastické.

Keď si ľahnete, uistite sa, že je horná časť vášho tela mierne vyvýšená. To umožní gravitácii zabezpečiť spätný návrat žalúdočnej kyseliny do žalúdka. Ak si potrebujete zdriemnuť, urobte tak v sede na pohovke, alebo v pohodlnom kresle.

Relaxácia je nielen dobrá pre vašu celkovú pohodu a pocit rovnováhy, ale pomáha aj proti páleniu záhy. Akupunktúra počas tehotenstva môže niektorým ženám prospieť. Podľa niektorým štúdií pomáha tehotným ženám lepšie spať a jesť. Pred začatím akupunktúrnej liečby sa však poraďte so svojím lekárom.

2_5_teaser1

Niektoré domáce prostriedky a liečivé rastliny môžu zmierniť žalúdočné ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou. Napríklad škrobové potraviny, ako sú sucháre, banány a zemiaky, môžu absorbovať nadbytočnú žalúdočnú kyselinu, rovnako ako minerálny íl. Ľanové semienka obsahujú sliz, ktorý chráni tkanivo žalúdočnej sliznice.

Viac informácií o domácich prostriedkoch pri pálení záhy

2_5_teaser2

yhýbajte sa potravinám a nápojom, ktoré môžu viesť k produkcii žalúdočnej kyseliny, a tým k páleniu záhy. Patria medzi ne nápoje s obsahom kofeínu alebo sýtené nápoje. Z vášho jedálneho lístka by sa mali vynechať aj mastné, sladké a korenené jedlá.

Viac informácií o pálení záhy zo stravy

2_5_teaser3

Ak môžete, urobte si prestávku medzi posledným jedlom a dobou, keď idete spať, a snažte sa odolať jedeniu uprostred noci. Vďaka tomu si oddýchne aj váš žalúdok.

icon_cactus

Reloxan® žuvacie tablety na pálenie záhy

Reloxan®  žuvacie tablety poskytujú rýchlu a dlhodobú úľavu od pálenia záhy. Vďaka jedinečnej kombinácii zložiek majú dvojaký účinok na žalúdočné ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou. Minerály s neutralizujúcim účinkom rýchlo neutralizujú nadbytočnú žalúdočnú kyselinu a rýchlo zmierňujú akútne príznaky, ako je pálenie záhy a kyslé grganie. Zároveň rastlinný extrakt z kaktusu opuncie obsahuje veľké množstvo dôležitých mukoadhezívnych látok známych ako polysacharidy, ktoré pokrývajú podráždenú sliznicu pažeráka a vytvárajú na nej ochrannú vrstvu.

Ak vás páli záha obzvlášť nepríjemne a výrazne, najvhodnejšie je poradiť sa s lekárom, najmä ak pociťujete aj iné sprievodné ťažkosti. Pred užívaním akýchkoľvek produktov počas tehotenstva alebo dojčenia sa najprv poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Naša rada:

Ak pálenie záhy pretrváva aj po pôrode, určite sa poraďte s lekárom, pre vylúčenie iných príčin.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.

2_0_teaser5

Domáce prostriedky môžu často zmierniť vaše ťažkosti, preto sme vytvorili prehľad tradičných pomocníkov:

Viac informácií

2_3_teaser4

Potraviny, ktoré sú vhodné ako prevencia pri pálení záhy, a ktorým sa naopak treba vyhýbať.

Viac informácií

2_2_teaser4

Tu sa dozviete, prečo môže byť nebezpečný, ako ho rozpoznať a ako ho liečiť:

Viac informácií