Banner palenie zahy

Pálenie záhy zo stravy

Výhody vyváženej stravy

Máte časté problémy s pálením záhy? Ak áno, váš stravovací plán vám môže pomôcť zmierniť príznaky. Niektoré potraviny pomáhajú predchádzať páleniu záhy, zatiaľ čo iné naopak tento problém zhoršujú. Tu sa dozviete, ako vám výber správnych potravín môže udržať pálenie záhy pod kontrolou.

2_1_image_1

Ako jedlo ovplyvňuje pálenie záhy?
Potraviny a stravovacie návyky ako faktory pálenia záhy

Aj keď sa všeobecne stravujete zdravo, niektoré potraviny z vášho jedálnička môžu u vás vyvolať pálenie záhy. Ťažké alebo obzvlášť sýte jedlá, sladké a slané potraviny môžu ovplyvniť váš žalúdok, rovnako ako kyselina v ovocí alebo v šťavách. Svoju úlohu zohráva aj prostredie, v ktorom jete. Máte dostatok času na to aby ste sa v kľude najedli? Alebo si rýchlo z niečoho odhryznete keď stojíte v kuchyni? Ak tieto faktory skombinujete, je to pre váš tráviaci trakt stresujúce, s priamym dopadom na vaše trávenie. To môže viesť k páleniu záhy a žalúdočným ťažkostiam spôsobených žalúdočnou kyselinou.

2_1_image_2

Ktoré potraviny zhoršujú pálenie záhy?
Problematické voľby

Existujú určité potraviny, ktoré môžu vyvolať pálenie záhy. Medzi ne patra:

  • Tučné potraviny, ako sú údeniny a jedlá z rýchleho občerstvenia
  • Sladkosti a čokoláda
  • Káva
  • Mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku
  • Citrusové plody
  • Sýtené nápoje
  • Alkohol, najmä silné destiláty a víno (vyšší obsah kyselín!)

Vedeli ste?

Nadváha zvyšuje riziko refluxnej poruchy, najmä u žien.

2_1_image_3

Ktoré potraviny zabraňujú páleniu záhy?
Dobrá voľba

Existujú však aj iné potraviny, ktoré, naopak, pomáhajú predchádzať páleniu záhy. Medzi ne patria:

  • Potraviny s vysokým obsahom vlákniny ako je celozrnný chlieb / celozrnné cestoviny
  • Nenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v margaríne, repkovom a ľanovom oleji
  • Zelenina ako mrkva, špenát a brokolica
  • Chudé ryby, ako je treska
  • Nesýtené nápoje, ako je neperlivá voda a čaj
  • Banány
  • Zemiaky
  • Ovsená kaša
  • Sucháre

Čo by ste mali jesť, keď vás páli záha?

Užitočné tipy pre správne stravovanie

Sladké a slané pochutiny, ako je čokoláda alebo čipsy, sú "hriešne" pochúťky, na ktorých si pochutná takmer každý a je ťažké im odolať. Ale bohužiaľ, potraviny s vysokým obsahom cukrov alebo tukov pálenie záhy zhoršujú. Kofeínové a alkoholické nápoje tiež patria medzi produkty, ktoré zhoršujú pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou. Nasledujúce odporúčania vám môžu pomôcť predchádzať páleniu záhy. 

2_1_teaser1

Ak často trpíte pálením záhy, je rozumné upraviť si jedálniček a vyhýbať sa potravinám, ktoré vyvolávajú ťažkosti. Mali by ste vypiť aspoň 1,5 litra tekutín denne a vyhnúť sa sýteným nápojov, káve a ovocným šťavám. Alkohol a tabak tiež nie sú povolené.

2_1_teaser2

Dajte si radšej niekoľko menších porcií jedál denne a každé sústo prežujte aspoň 20-krát. Jedzte v pokojnom prostredí - ak je to možné, namiesto toho aby ste zostali stáť si radšej sadnite a neponáhľajte sa. Tráveniu prospieva 15-minútová prechádzka po jedle. Posledné jedlo dňa je vhodné zjesť dve až tri hodiny pred spaním. 

2_1_teaser3

Nadváha môže zvyšovať riziko pálenia záhy: kilogramy navyše vyvíjajú tlak na žalúdok a pažerákový zvierač, ktorý časom stráca pevnosť. Polonatrávená potrava a žalúdočná kyselina sa potom môžu vracať späť do pažeráka. Tak či onak, nezdravá strava môže spôsobovať ďalšie priberanie na váhe, čo zaťažuje organizmus a môže prispieť aj k iným zdravotným ťažkostiam. Takže urobiť zmenu sa oplatí!

2_1_Icon_1

Reloxan® žuvacie tablety pri pálení záhy

Nie je ľahké zmeniť stravovacie návyky. Niekedy sa jednoducho nemôžete vyhnúť všetkým spúšťačom pálenia záhy, a keď sa objavia ťažkosti, potrebujete rýchlu pomoc. Reloxan® žuvacie tablety poskytujú rýchlu a dlhodobú úľavu od pálenia záhy a žalúdočných ťažkostí spôsobených žalúdočnou kyselinou. Obsahujú uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý, ktoré rýchlo viažu nadbytočnú žalúdočnú kyselinu, takže vaše ťažkosti môžu rýchlo odznieť. Rastlinný extrakt z kaktusu opuncie chráni a utišuje sliznicu pažeráka. Účinné látky sa uvoľňujú už pri žuvaní tabliet, ich účinok sa tým ihneď prejaví a ťažkosti rýchlo odznejú - ideálne a praktické i na vašich cestách.

 

 

1_0_teaser3

Je pre vás pálenie záhy problémom? Otestujte sa, aby ste zistili, či by ste mali podniknúť nejaké kroky.

Viac informácií

2_1_teaser5

Správne stravovanie môže pomôcť predchádzať páleniu záhy. Ako nájsť rýchlu úľavu - aj na Vašich cestách.

Viac informácií

1_1_teaser1

Hoci každý deň jete a pijete, o tráviacom trakte toho zvyčajne viete veľmi málo.

Viac informácií