banner palenie zahy starnutie

Pálenie záhy a starnutie

Časté príčiny a čo pomáha

Pálenie záhy je u starších ľudí bežné. Pravdepodobnosť vzniku ťažkostí, ako je kyslé grganie alebo pocit pálenia v pažeráku, sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje. Mnohí ľudia s ním dokonca bojujú každý deň. Problém zvyčajne spôsobujú telesné zmeny, prichádzajúce s pribúdajúcim vekom, ako aj užívanie niektorých liekov. Tu sa dozviete viac o príčinách a možnostiach liečby.

2_3_image_1

Čo majú spoločné svaly s pálením záhy?
Keď sila slabne

S pribúdajúcim vekom vaše svaly slabnú. To platí aj pre tráviaci systém, ktorý je tvorený veľkým množstvo svalového tkaniva. V dôsledku toho sa pažerákový zvierač - sval, ktorý oddeľuje pažerák od žalúdka - už neuzatvára dostatočne. Úlohou tohto svalu je stiahnuť sa, keď ním nemá prejsť žiadna potrava alebo tekutina. Keď je zvieraž zatvorený, zabraňuje spätnému návratu polonatrávenej potravy a žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Ak tento sval stráca silu, nemôže už fungovať tak, ako by mal. Výsledný spätný tok polonatrávenej potravy a žalúdočnej kyseliny zo žalúdka do pažeráka je proces odborne nazývaný refluxAk sval stratí svoju silu potom aj väčšie porcie jedál sú ťažšie spracovávané. Podstata veci spočíva v tom, že svaly, ktoré vám pomáhajú pri pohybe, sa dajú precvičovať v každom veku, ale bohužiaľ to nemusí platiť o svaloch tráviacej sústavy.

2_3_image_2

Čo sa stane, keď nebudete dostatočne hydratovaní?
Pálenie záhy spôsobené nedostatkom slín   

Okrem úbytku svalovej sily existujú aj ďalšie fyzické zmeny, ktoré s vekom ovplyvňujú vaše trávenie. Jednak sa znižuje pocit smädu a telo produkuje menej slín. To znamená, že v horných dýchacích cestách je menej tekutiny, na riedenie potravy a jej "spláchnutie" smerom do pažeráka. Takisto nie je dostatočné množstvo slín, ktoré by neutralizovali žalúdočnú kyselinu a posúvali potravu smerom do žalúdka. Kyslá tekutina preto zostáva v pažeráku dlhšie. Neexistuje žiadny presvedčivý výskum, ktorý by vysvetľoval prečo seniori často nepijú dostatočné množstvo tekutín. Predpokladá sa, že nervy, ktoré inervujú ústa, hrdlo a žalúdok, ako aj príslušné časti mozgu, podliehajú tiež zmenám súvisiacim s pribúdajúcim vekom, a tým môže byť negatívne ovplyvnený aj správny prenos a spracovanie signálov v mozgu.

Vedeli ste?

V mozgu sa nachádza "centrum smädu": stredné preoptické jadro.

2_3_image_3

Aký vplyv má užívanie liekov na pálenie záhy?
Lieky ako spúšťač

Čím ste starší, tým viac ochorení môžete mať, ako je vysoký krvný tlak a reumatické choroby, a niekedy aj viaceré zdravotné problémy naraz. V niektorých prípadoch môže byť pálenie záhy vyvolané práve užívaním liekov na liečbu týchto ochorení. Týka sa to najmä kardiovaskulárnych liekov, antireumatík a liekov proti bolesti. Určite však nesmiete prestať užívať tieto lieky, predtým ako sa poradíte so svojim lekárom. Ak máte otázky, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám môže predpísať iné lieky.

Čo pomáha na pálenie záhy spôsobenej pribúdajúcim vekom?

Liečivé prostriedky proti ťažkostiam

Pálenie záhy môže byť viac než len nepríjemné: môže byť záťažou. Dobrou správou však je, že existujú rôzne spôsoby, ako zmierniť tieto ťažkosti. Najmä občasné pálenie záhy sa dá niekedy účinne liečiť šetrnými liečivými prostriedkami.

Teaser1_2_3_NEU

Pri akútnom pálení záhy vám môže pomôcť veľký pohár nesýtenej vody. Tekutina pomôže žalúdočnú kyselinu spláchnuť späť do žalúdka a zriediť ju. Škrobové potraviny, ako napríklad sucháre, chlieb alebo banány, môžu pomôcť absorbovať nadbytočnú žalúdočnú kyselinu.

Viac informácií o domácich prostriedkoch pri pálení záhy

2_3_teaser2

Najmä s pribúdajúcim vekom je dôležité, aby ste boli dostatočne hydratovaní. Často sa váš prirodzený pocit smädu s pribúdajúcim vekom znižuje. Minerálna voda, harmančekový alebo feniklový čaj pomôžu ,,spláchnuť’’ žalúdočnú kyselinu z pažeráka späť do žalúdka a zriediť ju.

2_3_teaser3

Je lepšie zjesť niekoľko menších porcií jedál denne, pretože väčšie porcie sú pre váš žalúdok ťažšie stráviteľné.

Viac informácií o pálení záhy zo stravy

icon_cactus

Reloxan® prináša úľavu

Reloxan® žuvacie tablety pomáhajú rýchlo zmierniť pálenie záhy a poskytujú prírodnú ochranu sliznice pažeráka. Obsahujú uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý, ako aj rastlinný extrakt z kaktusu opuncie, ktorý rýchlo zmierňuje nepríjemné pocity spojené s pálením záhy a kyslou regurgitáciou. Sú tiež dobre tolerované.

Ak užívate iné lieky, prečítajte si pozorne príbalovú informáciu pre používateľov o žuvacích tabletách Reloxan® a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, aby ste predišli akýmkoľvek liekovým interakciám.

2_3_teaser4

Potraviny, ktoré sú vhodné ako prevencia pri pálení záhy, a ktorým sa naopak treba vyhýbať.

Viac informácií

1_0_teaser1

Prečítajte si o všetkých príčinách a o tom, ako môžete nájsť rýchlu úľavu od tohto nepríjemného pocitu pálenia.

Viac informácií

Reloxan krabicka 1

Všetko, čo potrebujete vedieť o Reloxan® žuvacích tabletách - od mechanizmu účinku, cez ich prírodné zložky, ktoré obsahuje až po výhody, ktoré ponúkajú.

Viac informácií