2_0_header

Čo je pálenie záhy?

Príznaky, príčiny a liečba

Mnoho ľudí pozná pocit pálenia záhy a žalúdočných ťažkostí spôsobených žalúdočnou kyselinou: pálivé bolesti za hrudnou kosťou, kyslá regurgitácia alebo pocit tlaku na žalúdku. Približne tretina západnej populácie pravidelne alebo príležitostne pociťuje tieto nepríjemné príznaky refluxu. K páleniu záhy dochádza vtedy, keď sa žalúdočná kyselina spolu s obsahom žalúdka vracia smerom nahor do pažeráka a dráždi jeho sliznicu. K tomu dochádza obzvlášť ľahko, ak ležíte. Príznaky pálenia záhy vás však môžu postihnúť aj inokedy a znepríjemniť vám tak každodenný život. Aké sú možné príčiny? Ako môžete rýchlo a spoľahlivo zmierniť vaše ťažkosti a účinne im predchádzať? Odpovede na svoje otázky nájdete tu.

2_0_image_1

Aké sú typické príznaky pálenia záhy? 
Ako zistíte, že sa jedná o pálenie záhy?

Pálenie záhy sa opisuje ako pocit pálenia za hrudnou kosťou alebo niekedy mierne pod ňou - v mieste, kde pažerák ústi do žalúdka. Odtiaľ môže pocit pálenia stúpať nahor do hrdla. Medzi ďalšie typické príznaky patrí kyslé grganie a následná kyslá chuť v ústach. Pálenie záhy pociťujete akoby sa odohrávalo v blízkosti srdca. Niektorí pacienti uvádzajú aj nepríjemný pocit plnosti alebo bolesti žalúdka. Pálenie záhy v noci môže často zahŕňať ranné zachrípnutie alebo pocit, že si musíte neustále odkašlať. Môže sa objaviť bolesť hrdla, či dokonca chrbta, najmä ak je pažerák zapálený a bolesť vyžaruje pozdĺž chrbtice do chrbta.

Páli vás záha?

Kliknite sem a otestujte sa

2_0_image_2

Aké sú príčiny pálenia záhy?
Ako pálenie záhy vzniká

K páleniu záhy dochádza vtedy, keď sa kyslá žalúdočná šťava vracia späť do pažeráka a dráždi jeho sliznicu. V dolnej časti pažeráka sa nachádza sval, nazývaný dolný pažerákový zvierač, ktorý sa uzatvára a zabezpečuje aby sa obsah žalúdka nevracal späť do pažeráka. Niekedy však nie je schopný fungovať tak, ako by mal. Dôvodov môže byť mnoho, napríklad hormonálne zmeny alebo starnutie. Spätný tok žalúdočnej kyseliny môžu spôsobiť aj iné faktory: napríklad alkohol a nikotín, ktoré môžu narušiť prirodzené tráviace funkcie. Môžu oslabiť zvierač a umožniť tak návratu žalúdočnej kyseliny späť do pažeráka. Najčastejšie príčiny nájdete uvedené nižšie.

Pálenie záhy často postihuje ľudí, ktorí sú vystavení nadmernému stresu. Dôvodom je, že stresové hormóny spomaľujú normálne tráviace funkcie. Všeobecne je známe, že emocionálne napätie môže vyvolať bolesť brucha. Stres však skutočne môže skutočne viesť k tráviacim ťažkostiam spôsobených žalúdočnou kyselinou.

Čo môžete robiť proti páleniu záhy zo stresu?

Hormonálna nerovnováha v tele, napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy patrí medzi ďalšie možné príčiny pálenia záhy.

Prečítajte si viac o pálení záhy v tehotenstve

Aj rôzne každodenné činnosti, môžu spôsobiť pálenie záhy. Už len samotné predklonenie sa môže spôsobiť tlak na žalúdok, rovnako ako tesné oblečenie - opasok alebo priliehavé nohavice. Niektorí ľudia pociťujú pálenie záhy po tom ako sa naobedujú alebo navečerajú. Pocit pálenia záhy sa často začína až vtedy, keď si po jedle ľahnete: žalúdočné šťavy sa môžu ľahšie vracať nahor, ak ležíte vo vodorovnej polohe. Preto je pálenie záhy časté najmä v noci. 

Prečítajte si viac o pálení záhy v noci

Spôsob stravovania vplýva na celý váš organizmus. Veľmi mastné, ťažké alebo sladké jedlá, či pôžitkárske pokrmy predstavujú pre váš tráviaci systém veľkú záťaž. Ak ste pod stresom alebo sa ponáhľate je bežné, že jedlo rýchlo zhltnete bez toho, aby ste ho dostatočne prežuli. Rovnako vtedy často siahnete po nevhodných potravinách. Na chvíľu vás síce môžu zasýtiť, ale potom  rýchlo príde pocit pálenia záhy. Vyvážená strava a správne návyky vám však môžu pomôcť predchádzať týmto ťažkostiam.

Prečítajte si viac o pálení záhy zo stravy

Pri pálení záhy môže zohrávať úlohu aj váš vek. Aj pažerákový zvierač medzi žalúdkom a pažerákom starne spolu s vami. Okrem typických zmien v tele súvisiacich s pribúdajúcim vekom, môžu k tomuto problému prispieť aj niektoré lieky. 

Prečítajte si viac o pálení záhy a starnutí

Pálenie záhy môže byť príznakom viacerých ochorení. Hlavnou z nich je gastroezofageálna refluxná porucha (GERD). [Hyperlink na 4.0 Reflux] Pri tomto ochorení je pálenie záhy hlavným príznakom, pretože žalúdočná kyselina sa vracia späť do pažeráka.

Pálenie záhy môže byť spôsobené aj stavmi, ako je zápal pažeráka alebo žalúdka, ruptúra bránice alebo funkčná dyspepsia. Obezita [Hyperlink na 2.1 Pálenie záhy zo stravy] zvyšuje tlak v oblasti brucha, ktorý vytláča žalúdočnú šťavu späť do pažeráka.

Prečítajte si viac o poruche refluxu

2_0_image_3

Kedy by ste mali navštíviť lekára?
Stanovenie diagnózy, ktorá je príčinou pálenia záhy

Ak vás páli záha len občas, zvyčajne sa nemusíte ničoho obávať. Ak vás však páli záha častejšie, alebo ak ťažkosti trvajú niekoľko týždňov, mali by ste sa poradiť s lekárom. Ten vás dôkladne vyšetrí a v prípade potreby vám odporučí vyšetrenie u gastroenterológa, lekára, ktorý sa špecializuje na ochorenia tráviaceho systému. Prečo je dôležité riešiť a liečiť často sa vyskytujúce pálenie záhy? Opakujúci sa spätný tok žalúdočnej šťavy môže spôsobiť zápal sliznice pažeráka. Okrem toho môžu niektoré ochorenia spôsobovať ťažkosti alebo reflux. Váš lekár vykoná potrebné vyšetrenia pre stanovenie správnej diagnózy. Pretrvávajúci spätný tok žalúdočnej kyseliny môže časom dokonca trvalo poškodiť sliznicu pažeráka. Chronický zápal môže spôsobiť patologické zmeny na sliznici pažeráka a v tom horšom prípade môžu byť tieto zmeny dokonca zhubné.

Na meranie rozsahu pálenia záhy, najmä ak problém pretrváva, môžu lekári analyzovať obsah kyseliny v refluxe v dolnej časti pažeráka. Môžu tiež určiť rozsah nekyslého refluxu. Gastroskopia - diagnostické vyšetrenie žalúdka - odhalí akékoľvek poškodenie spôsobené častým pálením záhy.

Lekár použije tenkú hadičku s kamerou na konci a zavedie ju do pažeráka a žalúdka cez nos alebo ústa. Tým sa zistí, či je sliznica zapálená, alebo či je pažerák zúžený. Váš lekár môže vykonať aj biopsiu – odoberie vzorku sliznice pažeráka pre ďalší rozbor v laboratóriu.

Ako zmierniť pálenie záhy?

Liečba ťažkostí

Pálenie záhy môže byť viac než len nepríjemné: môže byť záťažou. Existujú však rôzne spôsoby, ako zmierniť tieto ťažkosti. Príležitostné pálenie záhy sa niekedy dá účinne liečiť šetrnými prostriedkami.

Ak máte akútne pálenie záhy, napríklad po jedle, môže vám pomôcť veľký pohár nesýtenej vody. Tekutina pomôže žalúdočnú kyselinu spláchnuť späť a zriediť ju. Ďalšou z možností je jesť niekoľko menších jedál denne - čo je pre váš žalúdok ľahšie stráviteľné.

Viac informácií o strave a pálení záhy zo stravy

Škrobové potraviny, ako napríklad sucháre, chlieb alebo banány, môžu pomôcť absorbovať nadbytočnú žalúdočnú kyselinu. Vysoký obsah bielkovín v mandliach a iných orechoch môže tiež neutralizovať žalúdočnú kyselinu. Pred prehltnutím ich však dôkladne rozžujte, kým nedosiahnu kašovitú konzistenciu.

Viac informácií o domácich prostriedkoch pri pálení záhy

icon_cactus

Dobre tolerovaná terapia Reloxan® žuvacími tabletami

Reloxan® vám pomôže dosiahnuť rýchlu a dlhodobú úľavu od akútnych príznakov, ako je pálenie záhy a kyslá regurgitácia. Účinné látky sa uvoľňujú počas žuvania.

Minerály - uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý - rýchlo neutralizujú nadbytočnú žalúdočnú kyselinu a umožňujú rýchly a dlhodobý nástup účinku. Sliz z kaktusu opuncie vytvára utišujúcu ochrannú vrstvu, ktorá pokrýva podráždenú sliznicu pažeráka. 

Doba, počas ktorej pálenie záhy trvá, sa môže u jednotlivých osôb líšiť. V mnohých prípadoch trvanie ťažkostí závisí od toho, čo problém spôsobilo. Príležitostné pálenie záhy vyvolané určitými potravinami ustúpi rýchlejšie ako dlhšie trvajúce pálenie záhy spôsobené ochorením. Správnym výberom produktov z lekárne, ako napríklad žuvacie tablety Reloxan®, sa vaše ťažkosti môžu často zmierniť už v priebehu niekoľkých minút.

Ak sa však tieto ťažkosti vyskytujú často, je potrebné poradiť sa so svojim lekárom.

Pokiaľ pociťujete pálenie záhy sprevádzané ďalšími príznakmi ako sťažené dýchanie, bolesť vyžarujúca do hrude, krku, ramena alebo ruky, závraty alebo náhle potenie okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Ako môžete predchádzať páleniu záhy?

Použite tieto tipy na zmiernenie vašich ťažkostí.

Pálenie záhy môže mať mnoho príčin. Niektorým z nich sa dá ľahko vyhnúť. Nasledujúce body vám môžu pomôcť účinne predchádzať páleniu záhy a žalúdočným ťažkostiam spôsobených žalúdočnou kyselinou - od správneho stravovania cez vhodné oblečenie až po zdravý životný štýl.

STRAVOVACIE NÁVYKY
Icon_Eating_Habits

Zlepšite svoje stravovacie návyky.

Na jedlo si vyhraďte dostatok času a každé sústo pred jeho prehltnutím aspoň 20-krát prežujte. Jedlo sa tak môže tráviť s dostatočným množstvom slín a do žalúdka sa dostane v menších kúskoch. Čím pomalšie jete, tým menej vzduchu sa dostane do žalúdka. Rovnako prospešné pre váš žalúdok je aj viacero menších jedál denne, ktoré sú ľahšie stráviteľné. Dbajte na to, aby ste počas jedenia prijímali dostatočné množstvo tekutín: najlepšou voľbou je nesýtená voda, ktorá pomáha riediť žalúdočnú kyselinu.

VHODNÉ POTRAVINY
Icon_Right_Foods

Výber vhodných potravín

Najlepšie je vyhýbať sa veľmi mastným a koreneným jedlám.  Neodporúča sa ani konzumácia potravín, ktoré môžu spôsobovať plynatosť, ako sú fazuľa alebo kapusta. Naopak chlieb, ryžové krekry, sucháre a ovsené vločky absorbujú žalúdočnú kyselinu a poskytujú úľavu. V neposlednom rade sa úplne vyhýbajte alkoholu a tabaku! To pomáha predchádzať nielen páleniu záhy, ale aj mnohým iným ochoreniam.

Viac na tému "Jedlo a pálenie záhy"

ZDRAVÁ TELESNÁ HMOTNOSŤ
Icon_Healthy_Weight

Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť

Nadváha pálenie záhy zhoršuje, pretože je na žalúdok vyvíjaný väčší tlak.  Platí to najmä počas ležania, pretože väčšie brucho viac tlačí na žalúdok. Snažte sa preto udržať si zdravú telesnú hmotnosť

SPRÁVNE OBLEČENIE
Icon_Right_Clothes

Vyberajte si správne oblečenie

Priveľmi utiahnutý opasok alebo tesné nohavice vyvíjajú tlak na brucho, ktorý viac či menej núti žalúdočnú kyselinu stúpať smerom nahor do pažeráka. Výsledkom je pálenie záhy. Preto sa uistite, že vaše oblečenie je dostatočne voľné, aby ste sa v ňom cítili pohodlne, najmä pred jedlom.

RELAX
Icon_Relax

Relaxujte

Vyhýbajte sa stresu a emocionálnemu napätiu: je to vhodné pre vaše zdravie.  Užitočné môžu byť meditácie alebo iné druhy relaxačných techník. Pomôcť môže aj príjemná prechádzka. 

Viac na tému "Pálenie záhy spôsobené stresom"

ZOSTAŇTE AKTÍVNI
Icon_Stay_Active

Zostaňte aktívni

Fyzická aktivita nielenže zmierňuje stres, ale podporuje aj funkcie tráviaceho traktu. Preto sa po jedle trochu poprechádzajte, aby ste podporili vase trávenie. Existuje aj ďalší dôvod, prečo si po jedle nezdriemnuť: ležanie uľahčuje spätný tok žalúdočnej kyseliny do pažeráka a spôsobuje tak pálenie záhy. Napriek tomu sa neodporúča športovať hneď po jedle. Cvičenia, pri ktorých sa vo veľkej miere zapájajú svaly stredu tela, zvyšujú tlak v bruchu, čo podporuje pálenie záhy.

Reloxan krabicka 1

Všetko, čo potrebujete vedieť o Reloxan® žuvacích tabletách - od mechanizmu účinku, cez ich prírodné zložky, ktoré obsahuje až po výhody, ktoré ponúkajú.

Viac informácií

1_0_teaser3

Je pre vás pálenie záhy problémom? Otestujte sa, aby ste zistili, či by ste mali podniknúť nejaké kroky.

Viac informácií

2_0_teaser5

Domáce prostriedky môžu často zmierniť vaše ťažkosti, preto sme vytvorili prehľad tradičných pomocníkov:

Viac informácií