banner palenie zahy stres

Pálenie záhy zo stresu

Časté príčiny a čo pomáha

Stres Vám môže udrieť aj priamo na žalúdok - doslova aj obrazne. A skutočne to cítite v žalúdku, keď sa stretnete s emocionálnym stresom, nervozitou alebo napätím, možno pred skúškou alebo cestou. Negatívne ovplyvniť váš tráviaci systém môže však aj rýchle jedenie, najmä ak je jedlo sýte. Výsledkom môže byť pálenie záhy, kyslá regurgitácia a bolesti žalúdka.

2_2_image_1

Ako stres ovplyvňuje trávenie?
Pokles gastrointestinálnej aktivity

Stres má v skutočnosti dôležitú funkciu: zabezpečuje vám ochranu pred potenciálnou hrozbou. Vaše telo uvoľňuje adrenalín a posiela viac krvi do rúk a nôh. A to znamená, že v tráviacom systéme je menej krvi. Jasnou prioritou tela je záchrana vášho života. Problém však spočíva v tom, že fyzická reakcia na akútny stres, ako je napríklad veľké pracovné zaťaženie, je úplne rovnaká ako reakcia na ohrozenie vašej bezpečnosti. V oboch prípadoch sa činnosť tráviaceho traktu spomalí a telo nemá dostatok energie na to, aby sa sústredilo na normálne trávenie. Ak tento stres pretrváva dlhší čas, môžu sa objaviť tráviace problémy, ako je pálenie záhy, reflux a bolesti žalúdka.

2_2_image_2

Prečo môže stres spôsobovať pálenie záhy?
Vplyv hormónov a rýchleho jedenia

Ten podvedomý pocit, ktorý máte, keď zažívate veľký vnútorný tlak, neklame. Keď zažívate stres, zvyšuje sa napätie v celom tele. Súčasne prirodzené pohyby tráviaceho systému, ktoré posúvajú polonatrávenú potravu tráviacim traktom môžu na určitú dobu takmer úplne prestať fungovať, práve vplyvom účinku stresových hormónov. Žalúdočná kyselina sa potom môže ľahko vracať späť do pažeráka, kde môže dráždiť jeho citlivú sliznicu. A rýchle jedenie, ktoré je často ďalším znakom stresu, môže byť pre žalúdok zaťažujúce. Ak jedlo dostatočne neprežujete a súčasne prehltnete veľké množstvo vzduchu, zvyšuje sa tým tlak na žalúdok a núti ho pracovať ešte intenzívnejšie. Aj to môže mať vplyv na návrat polonatrávenej potravy a žalúdočnej kyseliny smerom nahor cez zvierač v hornej časti žalúdka do pažeráka. Následne sa môže objaviť pálenie záhy, kyslé grganie a žalúdočné ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou.

Vedeli ste?

U ľudí s úzkosťou je riziko vzniku pálenia záhy trikrát vyššie.

2_2_image_3

Ako môžete zistiť príčinu pálenia záhy?
Ako príznaky súvisia s celkovým stavom

U niekoho nie je ľahké zistiť, čo presne vyvoláva pálenie záhy, a či je stres jedným z faktorov. Príčiny môžu byť rôzne. A problémy, ktoré môžu viesť k emocionálnemu stresu, sú tiež veľmi rôznorodé. Môžu siahať od zdravotných problémov až po problémy vo vzťahu alebo veľké pracovné zaťaženie. Dokonca aj príjemné udalosti, ako napríklad cestovanie, môžu vyvolať stres. Okrem toho každý človek zvláda stres inak: problém, ktorý môže byť pre jedného zdrvujúci, môže iného nechať chladným. Pri snahe určiť príčiny môže byť nápomocné dôkladne sa pozrieť na vaše príznaky a životný štýl, ideálne si zapisovať, čo pozorujete. To často pomôže objasniť dôležité body.

Čo pomáha na pálenie záhy zo stresu?

Kroky na poskytnutie úľavy.

Jedna vec je jasná. Stres nielenže trápi vašu dušu, zaťažuje aj tráviaci systém a môže viesť k páleniu záhy. Ťažkosti, ktoré stres spôsobuje, môžu siahať od podráždenia až po bolesť. Tu nájdete konkrétne každodenné tipy a kroky, ako zmierniť vaše príznaky.

2_2_teaser1

Spomaľte a nájdite si čas na vaše jedlo - skúste jesť v príjemnej spoločnosti a odložte telefón. Nájdite si tiché miesto, kde sa môžete v pokoji najesť. Čím viac sa sústredíte na vaše jedlo, tým lepšie ho vaše telo dokáže spracovať. Ak sa naozaj ponáhľate, je lepšie zjesť v pokoji niečo menšie, ako sa snažiť rýchlo zhltnúť ťažké jedlo. 

2_2_teaser2

Pre váš žalúdok sú ľahšie stráviteľné jedlá, ako zelenina, polievky a ryby. Každé sústo čo najlepšie prežujte. Potrava sa tým dostatočne pripraví na ďalšie spracovanie, umožní slinám zahájiť proces trávenia, a tým sa zabezpečí ľahký prechod prijatej potravy pažerákom. Ak jedlo rozžujete na kašovitú konzistenciu, je pre váš žalúdok ľahšie stráviteľné.

2_2_teaser3

Dbajte na to, aby ste počas jedenia prijali dostatočné množstvo tekutín na zapitie jedla a zriedenie obsahu žalúdka. Najlepšou voľbou pre citlivý žalúdok je neperlivá voda alebo čaj. Sýteným nápojom sa radšej vyhýbajte.

Viac o jedle a pálení záhy

icon_cactus

Reloxan® žuvacie tablety na pálenie záhy

Stres môže spôsobiť pálenie záhy. Reloxan® žuvacie tablety rýchlo a spoľahlivo zmierňujú pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou. Navyše prirodzene chránia a utišujú podráždenú sliznicu pažeráka. Vďaka obsahu minerálov s neutralizujúcim účinkom -  uhličitanu vápenatého a uhličitanu horečnatého a rastlinným účinným látkam z kaktusu opuncie vaše ťažkosti rýchlo odznejú. Keďže Reloxan® nemusíte zapíjať vodou, je ideálnou voľbou i na cesty.

 

 

2_2_teaser4

Tu sa dozviete, prečo môže byť nebezpečný, ako ho rozpoznať a ako ho liečiť:

Viac informácií

1_0_teaser1

Prečítajte si o všetkých príčinách a o tom, ako môžete nájsť rýchlu úľavu od tohto nepríjemného pocitu pálenia.

Viac informácií

1_0_teaser3

Je pre vás pálenie záhy problémom? Otestujte sa, aby ste zistili, či by ste mali podniknúť nejaké kroky.

Viac informácií